صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 422290
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


 
اشاره :
دانشنامه چهارده جلدی امام حسین (ع ) اثری است که توسط موسسه علمی ـ فرهنگی دارالحدیث تحقیق و تدوین یافته و به جامعه اسلامی عرضه شده است . این دانشنامه در 19 آذر ماه طی مراسم ویژه ای رونمایی گردید. حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در این مراسم به ایراد سخنانی درباره ضرورت شناخت ابعاد مختلف شخصیت جامع و والای حضرت امام حسین (ع ) و تداوم نشر آثار مکتوب در این موضوع پرداخت . آنچه پیش روی دارید متن این سخنرانی می باشد.

قال الله تعالی : انا لننصر رسلنا و الذین آمنوا فی الحیوه الدنیا و یوم یقوم الاشهاد.
بنده به سبب توفیق حضور در این جلسه روحانی و معنوی که با این عنوانی مقدس تشکیل شده است بسیار افتخار می کنم و امیدوارم که برکات الهی بر همه نازل شود و همه از آثار توسل به وجود مبارک سیدالشهدا علیه السلام بهره مند باشید. همه برنامه هایی که انجام شده است و می شود برنامه هایی لازم بوده است و باید در حوزه دنبال شود. جای این برنامه ها واقعا خالی بوده است . اصلا عنوان « دارالحدیث » بسیار با معنا و معتبر است . در بین عناوینی که داریم فقط دارالقرآن و دارالحدیث مقدس تر از همه عناوین اند. هویت ما و همه مسلمان ها به کتاب و سنت و حدیث و معارف اهل بیت علیه السلام به « نهج البلاغه » « صحیفه سجادیه » « کافی » « تهذیب » « استبصار » و « من لا یحضره الفقیه » و کتب اربعه متاخره و متقدمه وابسته است . همه هویت ما وابسته به این کتب و احادیث است که از عصر ائمه علیهم السلام تا الان حفاظ و علمای حدیث این روایات و علوم را برای ما نگاه داشتند و روایت کردند که امروز به دست ما رسیده است .
در دنیای امروز با شرایطی که هست و با استقبالی که از معارف معنوی دارند باید بیشتر از اینها در معرفی حدیث و علوم حدیث در حوزه های علمیه تحقیق و تفحص داشته باشیم . مسئله بسیار با اهمیت این است و لذا من این (امر) را خیلی بزرگ می شمارم و از عزیزانی که دست اندرکار این برنامه ها هستند مدیریت محترم که این برنامه های بزرگ و برنامه های بعدی را موفق شدند پیاده کنند و پیاده شده است تشکر می کنم . اینها مسائلی است که در اساس و اصل مطالب ما مدخلیت دارد; یعنی اول باید کتاب و حدیث حفظ شود. حوزه ها باید به حدیث توجه داشته باشند باید برنامه های حدیثی به تمام شعبی که دارد در حوزه کاملا مورد تحقیق و تدریس باشد مغفول عنه نباشد. اینها مطالبی است که ما در هر کجای دنیا برویم و در هر کتابخانه ای که بخواهیم راجع به مطالب معنوی و الهیات و خداشناسی این گونه مسائل تفحص کنیم دیگر بهتر از این هدایت هایی که الحمدالله بوسیله ائمه طاهرین علیهم السلام در اختیار این امت قرار داده شده است وجود ندارد; از این جهت باید به این مطلب خیلی احترام بگذاریم و برنامه های ما وسیع و بیشتر از اینها باشد و حرکت حوزه باید به طرف حدیث و قرآن و کتاب و سنت باشد همان طور که حدیث می فرماید کتاب و سنت باید مدار کار و مطالب و تدریس های ما باشد و همه چیز را بر کتاب و سنت عرضه کنیم .
به هر حال این مسئله دارالحدیث و این عنوان عنوان بسیار پر معنا و پر محتوایی است و هرچه بیشتر ان شا الله این اسم با مسما انطباق بیشتری پیدا کند برای ما بیشتر اسباب مسرت و خوشحالی است . امیدوارم کسانی که در این برنامه ها زحمت می کشند زحماتشان مقبول درگاه حضرت بقیه الله ارواح اللعالمین له الفداه باشد.
این « دانشنامه امام حسین علیه السلام » در همین جهت است که ما بتوانیم از حقایق و مطالب و درسها و پیام هایی که سیره سیدالشهدا علیه السلام دارد و مخصوصا این واقعه عاشورا و این نهضت عظیم (استفاده کنیم ). در کتاب « ابو شهدا » آمده است . امام حسین علیه السلام به فخری رسیده است که هیچ کس از ابنای بشر به این فخر نائل نشده است ... در چنین وضعیتی ما برای اینکه سیدالشهدا علیه السلام را معرفی کنیم اول باید خودمان مباحث حضرت و عظمت هایی که سیدالشهدا علیه السلام در همه جهات داشته است بشناسیم . البته وجود مقدس سیدالشهدا علیه السلام منبع العظمات بودند. ولی عظمت سیدالشهدا علیه السلام در هر رشته و عظمت مقام علمی حضرت سیدالشهدا را مورد توجه قرار نمی دهیم و توجه نمی کنیم که حضرت سیدالشهدا علیه السلام در زمان خودشان تدریس داشتند به قول بعضی ها مثل اهل سنت در مسجد النبی (ص ) تا آنجا که چشم کار می کرد (افراد) حضور پیدا می کردند و حدیث و معارف را از حضرت سوال می کردند. حتی خوارج هم می آمدند مسائل دینی و الهیات و مشکلات را خدمت حضرت طرح می کردند. به قدری مقام و عظمت علمی حضرت معروف بود که وقتی معاویه نماینده ای می خواست به مدینه بفرستدـ حالا روی هر جهتی که بوده ـ به او می گفت وقتی آنجا رفتی در مسجد مدینه یک حلقه تدریس و علمی است که در آن حلقه کسانی که نشسته اند کان علی رووسهم الطیر سراپا گوش و استماع هستند. او می گوید قتلک حلقه ابی عبدالله ; آن حلقه ای که نمایشش در مسجد مدینه از همه بیشتر است حلقه علم سیدالشهدا علیه السلام است .
باید مردم را با عظمت های سیدالشهدا علیه السلام و پیام هایی که هست آشنا کرد. ما می توانی هر جا محتاج هدایت باشیم و در کاستی هایی که داریم با مراجعه به سیره و زندگی امام حسین علیه السلام و اصحابش (بهره برداری کنیم ). برنامه برنامه الهی است از آیات است و در تاریخ بشر فقط همین برنامه است . این برنامه نه قبلا از کسی صادر شده بوده و نه بعدا امکان صدور دارد و صادر نخواهد شد. حالا چنین برنامه ای با آن مقدمات و خبرهایی که از طرف پیغمبر اکرم (ص ) آمده باید مورد تحقیق باشد و بیشتر از اینها درباره اش کار کنیم .


مطالب در اینجا زیاد است فقط شخص حضرت سیدالشهدا علیه السلام در وجه و مقام بالاتر از این است که ما در اینجا بتوانیم حرف بزنیم ; ولی اصحاب حضرت مواضعی که داشتند حرف های که زدند همه اش پیام و انسان ساز است همه اش معنویت است . بشریت اگر بخواهد به جایی برسد باید به این مدرسه و مکتب وارد شود. ماه محرم که می شود ملاحظه می کنید چه مدرسه ای است همه مردم به این مدرسه وارد می شوند از آن کسانی که در راس مملکت هستند از آنهایی که در هر مقام علمی باشند تا آنهایی که در روستاها هستند. مدرسه ای می شود که کلاس هایش در همه جا هست و همه در اینجا می توانند درس بخوانند و استفاده کنند و بهره مند می شوند و همه هم عوض می شوند. هر سال به وسیله همین ماه محرم با اسلام تجدید عهد می شود. نمی شود انسان تصور کند! این خیانت ها و هجوم های فرهنگی و این مطالبی که هست همه اش نقش بر آب می شود. ماه محرم که می شود مردم از پیر و جوان می آیند در این مکتب حضور پیدا می کنند. این مدرسه ای است که در طول قرون و اعصار همیشه به روی بشریت باز است و باید بشریت از این مدرسه استفاده کند. هر درسی که بخواهید; درس استقامت درس حقیقت درس خداشناسی درس بندگی همه مطالب در اینجاست ; یعنی تا انسان وارد این مدرسه نشده باشد و از اینجا استفاده نکرده باشد به مقام انسانیت نمی رسد و نرسیده است .
برای هیچ کس در تاریخ به این کیفیت فراهم نشده است که در مقابل چنین جریان سختی که بزرگ ترین شجاعان دنیا تحمل یکی از آن صدمات و مصیبات را نداشتند ایستادگی کند و حرف خودش را بزند و به قول بعضی از نویسندگان همان حرف اول که الله اکبر است را بگوید!... مسئولیت سنگینی بر دوش سیدالشهدا بوده است . این (امر) محتاج به این است که انسان کاملا در تاریخ دقت داشته باشد. البته عرض کردم ما همین طور که آقای (ری شهری ) تذکر دادند هرچه هم تحقیق کنیم و هر کس به هرجا که رسیده باشد به جایی نرسیده و باز هم این برنامه برنامه ای است که باید محققان رویش کار کنند... من خیلی روی اینها دقت کردم که به مرور زمان معانی و مطالب بزرگی که مورد احتیاج بشریت است استفاده شده است شاید پانصد سال پیش از این استفاده نمی شد. به تدریج مطالب و معانی ای از این برنامه استفاده می شد و آن وقت چنین برنامه ای مسئولیت سیدالشهدا علیه السلام در آن شرایط بسیار سنگین بوده است یعنی مسئولیت حفظ اسلام مسئولیت موقعیت بنی هاشم مسئولیت نگهداری افتخاری که برای بنی هاشم بود تمام این مسئولیت ها به عهده سیدالشهدا علیه السلام قرار گرفته بود که باید همه را نگه دارد; و الا همه از بین می رفت . اوضاع و احوال طوری بود که نزدیک بود آن افتخاراتی که برای حضرت رسول (ص ) فراهم شده بود همه منقرض شوند حتی بعضی مطالب بسیار با اهمیت و روشن را مورد تشکیک قرار داده بودند و آن وقت سیدالشهدا علیه السلام با این استقامت و با این قیام بزرگی که انجام داد تمام آن سوابق را حفظ کرد; یعنی رسالت پیامبر و پیام رسول الله (ص ) موقعیت امیرالمومنین همه را سیدالشهدا حفظ کرد در حالی که تبلیغات بنی امیه و مخصوصا نقشه هایی که معاویه کشیده بود طوری بود که همه اینها در معرض اضمحلال و انقراض بود حالا نمی خواهم در این مطالب چیزی بگویم هرچه بنویسند کم نوشتند. همان طور که فرمودند هرچه بنویسید باز هم باید بنویسید و این پیام ها را به مردم برسانند تا مردم آشنا شوند و بدانند چه موقعیت و افتخاری برای شیعه است .
مسئله عزاداری برای سیدالشهدا علیه السلام امر کمی نیست . سنتی را که ما این طور حفظ می کنیم که به همان کیفیتی که دیدیم همیشه بوده است باید به همان کیفیت برقرار باشد همان طور باید باشد باید اشخاص مداخله نکنند مردم باید با کمال آزادی و خلوص و ایمان کارشان را انجام دهند. برای این است که اینها مکتبی است که باید تا روز قیامت دین را نگه دارد. تشیع بر همین اساس برقرار مانده است . البته هر چه روی این مطلب کار کنیم باز هم کم است .
همان طور که تذکر دادند این کتاب بسیار محترم و مقدس است باید از کسانی که این برنامه ها و دانشنامه ها و این موضوعات را می نویسند کمال تشکر را کرد. اولا خودشان با این برنامه ها آشنا می شوند ما نمی شناسیم ; آن طور که که باید سیدالشهدا علیه السلام را نمی شناسیم .
اینهایی که در این برنامه وارد شدند اولین افتخار برایشان این است که با این فضائل سیدالشهدا علیه السلام و با این معانی آشنا می شوند. دیگران هم که مطالعه می کنند کتاب انتشار می دهند... باید بیشتر از اینها حدیث و قرآن مورد توجه علما و حوزه و بزرگانی که در حوزه نفوذ دارند باشد باید تحقیق کنند حدیث در حوزه باید اهمیت خودش را داشته باشد و مرجع حدیث و قرآن است همه هم باید با قرآن و حدیث تطبیق شود هرچه تطبیق نشده است باطل است به هر صورت بنده بیشتر از این مزاحمت نمی کنم فقط تشکر می کنم و امیدوارم که خداوند متعال به همه کسانی که در این برنامه ها بودند و در تجلیل از این معارف اهل بیت سیدالشهدا علیهم السلام و معرفی آثار اهل بیت به دنیا در این زمان و مکان زحمت می کشند خداوند متعال به همه اجر بدهد دنیا دنیایی است که مسئولیت علما در اینجا بسیار زیاد است و بایستی اینها مخفی نماند و منتشر شود بایستی مردان دلسوز بیایند جلو و وارد شوند هرچه بیشتر بتوانند اهل بیت را به دنیا معرفی کنند یعنی علوم آنها را هرچه کمبود داشته باشیم در جامعه خودمان برای همین است که در این تبعیت و پیروی از اهل بیت کمبود داریم اگر این کمبودهایی که نسبت به آنها داریم از بین برود همه جهات کامل می شود.
خداوند متعال همه را مورد عنایات حضرت ولی عصر (عج ) قرار بدهد خدماتی را که از هر کس در راه ترویج دین و تایید مذهب و هدایت دنیا به این معارف انجام میشود همه را مورد قبول حضرت بقیه الله (عج ) قرار بدهد.
والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
باید مردم با عظمت شخصیت حضرت سیدالشهدا(ع ) آشنا شوند
امروز با استقبالی که در سطح جهان از معارف معنوی می شود ما باید بیشتر در نشر و معرفی این تعالیم بکوشیم
عزاداری امام حسین (ع ) باید با همان کیفیت گذشته انجام شود
هنوز آنگونه که شایسته است نهضت امام حسین (ع ) را نشناخته ایم


X